Pierwsza randka - wszystko co powinieneś wiedzieć!

Pierwsza randka - Nadszedł TEN dzień!

Udało się. Nawiązałeś znajomość z dziewczyną, której profil cię zainteresował. Rozmawiacie, polubiliście się, chcecie zobaczyć, czy jesteście w stanie stworzyć razem coś więcej. Zebrałeś się w sobie i zaprosiłeś ją na randkę. A ona się zgodziła! Nie możesz się doczekać, aż w końcu się spotkacie i będziecie mogli normalnie porozmawiać. To normalne, że przed pierwszą randką z jednej strony jesteśmy podekscytowani, a z drugiej odczuwamy lekki stres. Czy spodobam się drugiej stronie? Czy będzie tak wspaniale, jak sobie wyobrażam? Nie trać zimnej krwi. Jak się przygotować i co zrobić, aby to spotkanie na długo zapadło ci w pamięć, wywołując uśmiech, za każdym razem, kiedy o nim pomyślisz?

Planuj. Oszczędzisz sobie stresu na randce

Nowa osoba, nowa sytuacja, nieznane emocje i odczucia. W zależności od osoby, stres związany ze spotkaniem może mieć różne natężenie. Jednak kiedy nam na czymś zależy (a zależy ci, żeby ta randka się udała, prawda?), to automatycznie zaczynamy odczuwać lekki stres. Uczucie to jest potęgowane w momencie, kiedy nie mamy poczucia, że panujemy nad sytuacją. Czy można jakoś sobie pomóc, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i zachować zimną krew?

Oczywiście, że tak! Najprostszym sposobem jest zaplanowanie, jak ma wyglądać wasze spotkanie. Nie chodzi tutaj o stworzenie grafiku, ani dokładne odtwarzanie roli, którą dla siebie przygotowałeś. Takie zachowanie raczej ci nie pomoże, a dodatkowo dziewczyna może odnieść wrażenie, że jesteś sztuczny i próbujesz coś przed nią ukryć. Fałsz bardzo łatwo wyczuć. W takim razie, co powinieneś zrobić? Poświęcić chwilę, na zastanowienie się, gdzie chcesz ją zabrać i dlaczego. Czy ma to być niezobowiązująca, szybka kawa, aby zobaczyć, czy faktycznie dobrze wam się rozmawia? A może wolisz ją zaprosić na obiad, potem zaproponować spacer w pobliskim parku, który zakończy się wspólnym karmieniem kaczek i żartowaniem? Nie chodzi o to, abyś za wszelką cenę realizował plan, który wcześniej wymyśliłeś. Ważne natomiast, żebyś miał poczucie, że panujesz nad sytuacją. Kiedy padnie pytanie „Gdzie idziemy?” – nie wpadniesz w panikę, tylko przedstawisz dziewczynie swoje propozycje. Dzięki temu z pewnością dostaniesz dodatkowe punkty.

Podczas planowania, pamiętaj o drobiazgach. Jeśli kiedyś wspomniała ci, że kocha szarlotkę, zabierz ją na najlepszą szarlotkę w mieście. Jeżeli wiesz, że kocha włoską kuchnię, zaproponuj spacer, który zakończy się w uroczej knajpce, serwującej pyszne, włoskie jedzenie. A może dziewczyna uwielbia sztukę, a w waszym mieście akurat odbywa się ciekawy wernisaż? Pokaż jej, że słuchałeś tego, o czym ci opowiadała. Chcesz dać jej kwiaty? Zastanów się, czy nie będą przeszkadzać podczas spotkania. I czy w ogóle je przeżyją. Przygotuj się na różne sytuacje – deszcz, problemy z dojazdem, brak stolika (zadbaj o rezerwację!) Dzięki temu pokażesz jej, że jesteś dojrzały i potrafisz zaopiekować się swoją towarzyszką. Nie spóźnij się. Ale o tym chyba nie trzeba przypominać?

Zadbaj o siebie – ona to doceni

Przed pierwszą randką, większość kobiet poświęca sporo czasu, na poprawienie swojego wyglądu. Chcą czuć się piękne i widzieć, że ci się podobają. Nie musisz spędzać w łazience połowy dnia i konsultować z kumplem w co się ubrać, ale mimo wszystko pokaż jej, że chcesz na niej zrobić dobre pierwsze wrażenie. Prysznic i ładny zapach są podstawą. W zależności od fryzury – możesz jakoś ułożyć włosy lub zostawić je w artystycznym nieładzie. Ważne, żebyś ty się dobrze czuł.

Jako mężczyźnie, prawdopodobnie, bo różnie bywa, kwestia ubioru nie zaprząta ci za bardzo głowy. Warto jednak poświęcić chwilę na dobranie odpowiedniego stroju. Najważniejsze, aby twoje ubranie pasowało do miejsca, do którego idziecie. Inaczej ubierzesz się na spotkanie przy kawie, inaczej, kiedy macie w planach wyjście do teatru, połączone z kolacją w eleganckiej restauracji. A może w ramach pierwszego spotkania postanowiliście pójść na rolki albo do wesołego miasteczka? Ubierz się tak, żeby stój pasował do sytuacji, jednocześnie sprawiając, że będziesz się czuł komfortowo. Zadbaj również o stan ubrań, które zakładasz. Muszą być czyste i wyprasowane. Dobrze również, żeby do siebie pasowały. Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze wyglądasz, zawsze możesz zapytać o radę siostrę, przyjaciółkę albo kumpla, który ma wyczucie stylu i zawsze świetnie wygląda.

Unikaj ekstrawagancji i zapewnij sobie komfort

Oryginalność jest w cenie. Jeśli zamiast zwykłej kawy, zaproponujesz jej np. odwiedzenie jakiejś wystawy związanej z tym wspaniałym napojem, połączonej z degustacją różnych gatunków, to prawdopodobnie zapunktujesz. Jeśli masz możliwość i w ramach pierwszej randki postanowisz ją zabrać nad jezioro, gdzie samodzielnie przygotujesz pikniki albo wynajmiecie rowery wodne – świetnie! Pod warunkiem, że będziesz się czuł w tej sytuacji komfortowo. Jeżeli ustaliliście, że oboje macie ochotę spróbować czegoś, czego nigdy nie robiliście, w porządku. Wówczas razem doświadczycie czegoś nowego. Jeżeli natomiast chcesz ją zaskoczyć czymś, z czym nigdy nie miałeś do czynienia, a ona to uwielbia, istnieje spore ryzyko, że będziesz się stresować i coś nie pójdzie po twojej myśli.

Pamiętaj, że już samo spotkanie z kimś nowym, generuje pewien stres i niepewność. Po co więc dokładać sobie dodatkowych problemów? Wybierając miejsce i sposób, w jaki spędzicie czas, weź pod uwagę swój komfort. Lepiej pokaż jej swoją ulubioną knajpkę, która cię nigdy nie zawiodła, niż awangardowy lokal, w którym cię nigdy nie było. Kto wie, jakie jedzenie tam serwują? Ona będzie cię obserwować. Jeżeli ty sam, nie będziesz zadowolony z wybranego miejsca, to zacznie się zastanawiać, po co ją tam zabrałeś. Dlatego, na pierwsze spotkanie najlepiej jest wybrać się do miejsc, do których masz zaufanie i wiesz, że mogą jej się spodobać. Na bardziej ekstrawaganckie lokale i pomysły przyjdzie czas. No chyba, że oboje jesteście parą ekscentryków, która uwielbia takie klimaty. Wówczas – śmiało! Zapunktujesz, zabierając ją np. do muzeum sztuki nowoczesnej lub do sklepu z winylami i antykami, a na koniec proponując drinka w undergroundowym lokalu.

Nie przesadź

Stara zasada, że najlepszy jest złoty środek, sprawdza się również w przypadku randek. Jak to? To nie chodzi o to, żeby zachwycić drugą stronę, oczarować i niemalże zwalić z nóg? Nie do końca. A nawet jeśli, to naszą osobą, a nie oprawą spotkania. Bez względu na to, ile czasu znacie się w internecie, pierwsze spotkanie zawsze jest pewnym przełomem i nowością. To czas, kiedy powinniście się skupić na sobie, dobrze bawić i zdecydować, czy macie ochotę na realną kontynuację znajomości.

Z tego powodu niewskazane jest planowanie zbyt wielu atrakcji, przynoszenie kwiatów i prezentów, a nawet zabieranie dziewczyny do bardzo drogiej restauracji. Jeżeli będziesz się starł za wszelką cenę wywrzeć na niej pozytywne wrażenie, ona może pomyśleć, że chcesz ją kupić. Albo, że boisz się, że wasze spotkanie będzie nudne, skoro tak bardzo dbasz o to, żeby działo się coś ciekawego. Pierwsza randka to przede wszystkim czas dla was. Kiedy możecie się w końcu nacieszyć sobą, realnie porozmawiać, poznać mimikę i głos drugiej strony. Korzystaj z tego! Owszem, oprawa jest ważna. Ważna, ale nie najważniejsza. Najważniejsze jest to, żebyście mogli się realnie poznać i dobrze bawić. Dlatego, jeśli idziecie do kina, zadbaj, abyście później mogli spokojnie porozmawiać. Wybieracie się na bilard lub kręgle? Super, ale nie ciągnij jej już później na karaoke. Wybierz jedną atrakcję i postaraj się zapewnić wam atmosferę sprzyjającą rozmowie i dalszemu poznawaniu się.

Znajomi nieznajomi

Pierwsza randka z dziewczyną poznaną w internecie, zawsze jest ciekawym przeżyciem. W końcu jakoś już zdążyliście się poznać. Jednocześnie pozostając dla siebie pod pewnym względem nieznajomymi. Czy ma to jakiś wpływ na przebieg spotkania? Wszystko zależy od was. Na pewno staraj się wykorzystać wiedzę, którą już o niej zdobyłeś. Jeśli przegadaliście godziny na temat ulubionej muzyki, możesz delikatnie do tego nawiązać. Uważaj jednak, aby nie powtarzać pytań, na które już uzyskałeś odpowiedź. Wówczas istnieje ryzyko, że ona pomyśli, że wcześniej jej nie słuchałeś. Albo, że tak naprawdę nie macie ze sobą o czym rozmawiać, dlatego trzymacie się jednego, bezpiecznego tematu.

Nawet, jeśli do tej pory zdążyliście już poruszyć sporo różnych tematów, to pierwsze spotkanie nie jest czasem na poważne dyskusje i rozmawianie na trudne tematy. Owszem, jeśli wiesz, że np. ktoś z jej rodziny przebywa w szpitalu, możesz zapytać jak ta osoba się czuje. Postaraj się jednak, aby rozmowa była możliwie lekka i ciekawa. Politykę, religie, poprzednie związki, problemy rodzinne, czy też kłopoty (finansowe lub zdrowotne), zostaw na czas, kiedy poznacie się nieco lepiej. Choć macie na swój temat pewną wiedzę i w jakiś sposób się poznaliście, to potraktujcie to spotkanie jako możliwość zweryfikowania swojej opinii na temat drugiej strony.

Prawdziwy mężczyzna jest dżentelmenem

Choć w obecnych czasach nie ma już reguł, mówiących o tym, jak dokładnie powinno wyglądać spotkanie, warto pozostać kulturalnym. Kultura osobista i bycie dżentelmenem przejawiają się w drobiazgach. W dzień spotkania wyślij jej wiadomość, czy na pewno jest ono aktualne. Możesz również wyrazić radość, że już niedługo się zobaczycie. Nie spóźnij się! Brak punktualności jest jasnym znakiem, że nie szanujesz czasu drugiej strony, lekceważysz ją. Jeśli z jakiegoś powodu nie masz wyboru i będziesz chwilę później, poinformuj o tym dziewczynę.

Alkohol jest dla ludzi i może pomóc w przełamaniu pierwszych lodów. Drink lub dwa, nikomu nie zaszkodzą. Staraj się jednak pilnować. Przesadzanie z alkoholem nigdy nie jest eleganckie. A dodatkowo, twoja towarzyszka z pewnością nie będzie się czuła komfortowo w towarzystwie wstawionego, ledwo jej znanego mężczyzny. Dlatego, nawet jeśli spotykacie się na drinku, zadbaj o to, aby nie przesadzić z alkoholem.

Spotkanie, to czas podczas, którego najważniejsi jesteście wy. Ty i dziewczyna, z którą jesteś na randce. Poświęć jej odpowiednią ilość uwagi i zainteresowania. Wyłącz (a przynajmniej wycisz i schowaj) telefon. To nie jest czas na maile, odpisywanie na wiadomości, czytanie artykułów, ani inne czynności związane z pracą, czy rozrywką. Telefonom na randce, mówimy stanowcze nie.

Nie wspominaj o swoich byłych. Absolutnie. Jeśli z jakiegoś powodu, przypomniała ci się twoja była partnerka, przemilcz to. Przeszłość istnieje i nie ma co zaprzeczać temu, że byłeś już w związkach. Ale, to co było, z jakiegoś powodu się skończyło. Nie ma sensu opowiadać o swoich byłych podczas pierwszej randki. To jest czas dla was. Na opowieści o poprzednich związkach, jeszcze przyjdzie czas, jeżeli oboje będziecie mieli na to ochotę. Staraj się również nie plotkować i nie obgadywać. Miałeś ciężki dzień? Szef cię zdenerwował, pani w sklepie była niemiła, a twoi współpracownicy znowu nie wywiązali się ze swoich obowiązków? Masz prawo być zły, rozczarowany, zniechęcony. Jednak opowiadanie o tym wszystkim na pierwszej randce nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli dziewczyna zapyta, czy wszystko w porządku, zgodnie z prawdą odpowiedź, że to był ciężki dzień. A następnie uśmiechnij się i powiedz, że nie pozwolisz, aby to zepsuło wam wieczór. Uśmiechnij się i opowiedz jej jakąś zabawną anegdotkę. Dzięki temu nie wyjdziesz na niezadowolonego z życia marudę.

Kwiaty lub drobny upominek nie są złym pomysłem. Pod warunkiem, że nie będą przeszkadzać w czasie spotkania. Dlatego, jeśli wiesz, że kwiaty zdążą zwiędnąć, a torebka z prezentem może ulec zniszczeniu, lepiej sobie daruj. Komfort twojej towarzyszki również powinien być dla ciebie istotny. Kwiaty możesz jej dać, jeśli umówiliście się, że po nią podjedziesz. Wówczas ona będzie mogła zostawić je w domu, wstawiając je do wazonu. A upominek, lepiej dać jako miły akcent na koniec spotkania. I pamiętaj – tego typu rzeczy nie są obowiązkowe. To miłe, że chcesz jej sprawić przyjemność, ale absolutnie nie musisz tego robić. Zwłaszcza na pierwszym spotkaniu.

Przestrzeń osobista

Częstym dylematem, który towarzyszy nam podczas pierwszej randki, jest to, na ile możemy pozwolić sobie na dotyk. Tutaj wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jeżeli oboje czujecie się komfortowo, nie dostrzegasz, żeby dziewczyna unikała bycia blisko, masz zielone światło. Złap ją za rękę podczas spaceru, obejmij, przytul. Jeśli zobaczysz, że dziewczyna odwzajemnia twój dotyk, świetnie. Jeśli nie – odpuść, wszystko w swoim czasie. Każdy z nas dysponuje swoją strefą komfortu, do której dopuszczamy wyłącznie osoby które znamy, którym ufamy. Dlatego powoli sprawdzaj, czy twoja bliskość jest dla dziewczyny przyjemnością, czy wolałaby jeszcze poznać cię lepiej, bez naruszania bariery fizycznej.

Problematyczne może być również pożegnanie. Rozstajecie się tak po prostu, odprowadzasz ją, przytulasz, dajesz buzi w policzek, a może będziecie się całować? To wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jeżeli jest późno, wypada, abyś odprowadził lub odwiózł dziewczynę. Albo przynajmniej poczekał z nią na jej autobus. Jeśli to było spotkanie na mieście w środku dnia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby każde z was podążyło w swoją stronę.

Na pierwszej randce nie ma sztywnych reguł. Niektórzy się nawet nie dotkną, inni będą przytulać, następni całować, a jeszcze inni zakończą spotkanie w łóżku. Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby obie strony czuły się komfortowo. Dlatego nie naciskaj, nie stwarzaj presji. Po prostu miło spędzajcie czas i dajcie się ponieść chwili. Jeżeli sytuacja sprzyja, dziewczyna patrzy ci w oczy i ewidentnie czeka na twój ruch – całuj! Jeżeli oczywiście ty też masz na to ochotę.

I najważniejsze – randka to ma być dobra zabawa!

Wiadomo, że podczas pierwszej randki zależy nam, żeby wszystko wyszło idealnie. Mamy swoje nadzieje, ze spotkaniem wiążemy jakieś oczekiwania. Pamiętaj jednak, że takie spotkanie ma być przede wszystkim szansą, na realne poznanie kogoś nowego. To, czy nowo poznana dziewczyna zostanie twoją partnerką, przyjaciółką, koleżanką, czy też okaże się, że nie jesteście zainteresowani kontynuowaniem znajomości, jest sprawą drugorzędną.

Oczywiście, idealnie by było, gdyby spotkanie spełniło wszystkie twoje oczekiwania, randka okazała się idealna, a dziewczyna tą wymarzoną. Nie nastawiaj się jednak za bardzo i po prostu ciesz się chwilą. Rozmawiaj, korzystaj z możliwości przyjemnego spędzenia czasu i baw się dobrze. Postaraj się podejść do całej tej sytuacji na luzie. Stres potrafi wszystko zepsuć, dlatego weź głęboki wdech, uśmiechnij się i nastaw możliwie najbardziej pozytywnie. Dzięki temu prościej ci będzie opanować stres i dobrze się bawić podczas spotkania. Bądź uprzejmy i kulturalny, ale jeżeli okaże się, że rozmowa się nie klei albo dziewczyna nie jest zainteresowana poświęcaniem ci czasu, zakończ spotkanie. Nie zawsze spotykamy kogoś, z kim nadajemy na tych samych falach. Każde spotkanie z nową osobą, traktuj jak kolejne doświadczenie, które pozwoliło ci się czegoś nauczyć.