Sympatia - Szukasz miłości? Masz milion szans!

Polacy nie gęsi i swój portal randkowy mają. Założony w 2002 roku serwis Sympatia ze względu na swój lokalny charakter nie zrobił międzynarodowej kariery (istnieją oczywiście warianty dostępne w Wielkiej Brytanii i Irlandii, lecz sam portal póki co nie może konkurować z np. Sympatia), jednak w Polsce jest on bardzo popularny, a liczbę założonych na nim kont szacuje się na ponad 6 milionów. Co prawda, nie jest to w 100% wiarygodna kwota, gdyż wiele kont jest nieaktywnych; poza tym na portalach randkowych istnienie fałszywych kont reklamowych jest w zasadzie normą. Nie przeszkadza to jednak nadać Sympatii statusu najpopularniejszego polskiego serwisu randkowego nad Wisłą, gdyż miano to jest w pełni zasłużone, nawet jeśli przyjmiemy, że użytkowników jest nieco mniej niż miałoby wynikać to z oficjalnych danych. Co sprawiło, że serwis zdobył tak duże uznanie w Polsce i dlaczego pomimo sporej konkurencji ze strony zagranicznych portali wciąż utrzymuje bezpieczną pozycję i ma tak pozytywne opinie? Tego dowiedzieć się można z niniejszej recenzji, w której naświetlone zostaną wszystkie funkcji jakie zaoferować może użytkownikom Sympatia, a także wady i zalety związane z założeniem na niej konta. Zapraszamy do lektury!

Pierwsze kroki z Sympatią

Lubimy, gdy wszystko jest jasne i oczywiste, dlatego nasza recenzja i przewodnik w jednym zaczyna się od pierwszych kroków związanych z założeniem konta. Jeśli już podjęliśmy decyzję o dołączeniu do Sympatii, to zacząć musimy od wejścia na stronę https://sympatia.onet.pl/ wybrania swojego nicku, adresu e-mail i ustawienia hasła – są to standardowe procedury, przez które przejść trzeba nie tylko w przypadku Sympatii, ale prawie każdego innego serwisu randkowego. Do dyspozycji mamy również aplikację mobilną.

Co oferuje nam Sympatia?

Sympatia recenzja

No dobrze, umieściliśmy nasze zdjęcie i już możemy w pełni korzystać z dobrodziejstw serwisu. Przyjrzyjmy się zatem opcjom, jakie udostępnia nam Sympatia. Warto zauważyć, że jest ich całkiem sporo, jednak można się pokusić o stwierdzenie, że niektóre z nich są mało użyteczne. Które opcje warte są uwagi i jak z nich korzystać – tego za chwilę się dowiecie.

Jeśli kilka chwil temu wpisaliśmy kilka informacji na swój temat, to teraz będziemy musieli opowiedzieć o sobie coś więcej, w przeciwnym razie nasz profil będzie niekompletny, za czym idzie fakt, że także niewidoczny dla innych. Chcąc być „dobrym” użytkownikiem portalu i zwiększyć swoją szansę na znalezienie drugiej połówki, klikamy w „opisz siebie” i wypełniamy dane osobowe.

Na pierwszy ogień idzie nasz wzrost – jak widać zdaniem twórców portalu Sympatia jest to jeden z ważniejszych czynników decydujących o dopasowaniu do siebie poszczególnych użytkowników. Ale w porządku, podajemy swoje centmetry, po których wybieramy swój stan cywilny (jeśli chodzi o kwestię wiarygodności danych dotyczących stanu cywilnego użytkowników, to jest to temat na osobny artykuł). Następnie przyjdzie nam powiedzieć, czego właściwie tutaj szukamy, i tak do dyspozycji mamy następujące opcje: miłości, przyjaźni, niczego, mężczyzn, kobiet, przygody. Gdy i to mamy za sobą, przechodzimy do opisu samych siebie (profil bez opisu nie będzie widoczny). Jest to dosyć ciekawe pole, gdyż nie ma w nim limitu znaków (jak w przypadku Badoo), mimo to dosyć często spotkać można opisy typu „” lub „napisz, a się dowiesz”. W zasadzie wystarczy wpisać jeden znak, żeby uznane to zostało przez Sympatię za „opis” tego, kim jesteśmy.

Sympatia - wygląd

Wszystko wypełnione, a zdjęcie zostało zaakceptowane? W takim razie do dzieła, możemy korzystać z portalu. Oczywiście, nasze możliwości są na chwilę obecną ograniczone, gdyż mówimy tu o wariancie darmowym, nie premium. Nie znaczy to jednak, że bezpłatna wersja jest całkiem bezużyteczna, dlatego pokrótce opiszemy jej podstawowe funkcje, nie zapominając przy tym o korzyściach, jakie otrzymamy wydając pieniądze.

Jeśli chodzi o wygląd strony głównej, to składa się ona w dużej mierze ze zdjęć polecanych użytkowników i w zasadzie jej oprawa graficzna jest dość neutralna dla oka – ani nie rzuca się w oczy, ani nie odrzuca.


Opis strony głównej został przez nas podzielony na cztery części, w skład których wchodzą: górny pasek z podstawowymi opcjami portalu, opcje naszego profilu pod naszym wizerunkiem, zakładka „Aktywności” oraz ustawienia.

Sympatia – Opcje górnego paska

Wiadomości – tutaj znajdziemy zwyczajne pole czatowe, na którym wyświetlone zostaną nasze rozmowy wraz ze zdjęciami użytkowników, z którymi przyszło nam rozmawiać lub którzy wysłali do nas wiadomość. Korzystając z płatnego pakietu premium możemy wysłać nieograniczoną ilość wiadomości, w przypadku darmowej wersji jest to zaledwie jedna wiadomość na dobę (w ogóle, nie do poszczególnej osoby).

Odwiedziny – tutaj zobaczymy zdjęcia osób, które odwiedziły nasz profil oraz tych, które zostały odwiedzone przez nas. Tutaj dostrzeżemy kolejną różnicę pomiędzy płatną a darmową wersją serwisu: korzystając z wersji darmowej zobaczymy jedynie rozmazane zdjęcia osób nas odwiedzających, podczas gdy w przypadku wersji płatnej zobaczymy je w pełnej krasie. Jeśli chodzi o użytkowników odwiedzonych przez nas, to ich zdjęcia są w każdym wypadku dla nas widoczne. Prawdę mówiąc jest to mała przydatna zakładka, gdyż po samym fakcie odwiedzin ciężko wywnioskować, czy się komuś rzeczywiście podobamy.

Bingo – odpowiednik obecnego na Badoo „Chybił-trafił”. Bingo! to zabawa, w której widzimy zdjęcia użytkowników, spośród których wybieramy tych, którzy nam się podobają. Jeśli dana fotografia przypadnie nam do gustu, klikamy właściwy przycisk; jeśli nie, odrzucamy zdjęcie, a portal wylosuje nam wizerunek kolejnego użytkownika Sympatii. Jeśli nie posiadamy pakietu premium, wtedy zobaczymy jedynie rozpikselowane zdjęcie osoby, której się podobamy; jeśli zapłacimy, ujrzymy normalne zdjęcie. Do naszej dyspozycji dostępna jest zakładka, w której znajdują się profile osób, z którymi nawzajem się lubimy.

Szukaj – chyba najważniejsza funkcja portalu, bowiem znalezienie drugiej połówki jest podstawowym celem, dla którego zakłada się tutaj konto. W tej opcji możemy określić tak dużą ilość cech i parametrów potencjalnego partnera lub partnerki, że opisywanie wszystkich nie miałoby sensu. Możemy wybrać miejsce zamieszkania naszej przyszłej sympatii, jej wiek itd. A może wzrost, dzieci i wiara? Żaden problem, możemy szukać takich cech, jakie tylko nam się marzą. Trzeba jednak zauważyć, że im dokładniej wpisywać będziemy w filtry portalu nasze preferencje, tym nasze szanse na znalezienie kogoś interesującego spadają. Można wręcz przyjąć, że wpisanie wszystkich pożądanych przez nas cech sprawi, że nasze szanse spadną do zera – ot, taki paradoks!

Ulubieni – kolejna mało przydatna funkcja, w której znajdziemy profile osób, które polubiliśmy i które polubiły nas. W zasadzie jest to najczęściej zakładka czystej kurtuazji, z której niewiele wynika (choć nie zawsze, rzecz jasna).

Imprezy – tutaj znaleźć można imprezy dla singli. Możemy wybrać datę i województwo, w których chcielibyśmy się gdzieś wybrać, ale szczerze mówiąc oferta jest tak uboga, że nie posiada jakiejś większej wartości.

Płatności – z punktu widzenia administratorów najważniejsza opcja spośród dostępnych na portalu. Znajdziemy tutaj kilka pakietów premium rozłożonych w czasie trwania i cenie. Sympatia, podobnie jak Badoo, bardzo premiuje naiwność (nie boimy się używać tego słowa) nowych użytkowników, dlatego też jeśli wybierzemy opcję płatności kartą, to dostaniemy zniżki. Chyba nie trzeba nikomu przypominać jak niepożądane skutki może przynieść podawanie numeru swojej karty w połączeniu z terminem „randka”? Tak czy owak, mamy tutaj całkiem sporo opcji płatności i na wybór narzekać nie można. Ceny pakietów premium jak zwykle cechują się „promocyjnym” charakterem. Podobno użytkownicy, którzy zapłacili zwiększają swoją szansę na poznanie miłości aż o 75%, ale jest to także temat na osobny artykuł – tutaj recenzujemy to, co widzimy.

Sympatia – Opcje naszego profilu

O nas samych raz jeszcze – tutaj skupimy się na dokładniejszym wypełnieniu naszego profilu. O ile podaliśmy już wszystko, co podać było trzeba, to w dalszym ciągu możemy napisać o sobie coś więcej. Pod naszą fotografią będzie kilka opcji pozwalających uzupełnić nasz profil, jednak wszystkie odsyłają nas do tego samego miejsca, w którym znaleźć możemy:

Twoje zdjęcia – dodaliśmy jedno zdjęcie, ale nic nie szkodzi by dodać kolejne. Standard, nad którym nie ma co się rozpisywać.

O mnie – tutaj możemy poddać edycji nasze poprzednie dane (jeśli się zmieniły lub chcemy nieco nagiąć rzeczywistość). Dodatkowo możemy wpisać nasze motto (maksymalnie 40 znaków) oraz określić naszą osobowość. Określenie osobowości jest dosyć istotne, gdyż często brana jest pod uwagę przy filtrowaniu profili przez innych użytkowników

Mój wygląd i zainteresowania – nie trzeba tłumaczyć, co znajduje się pod tą nazwą, warto jedynie napomknąć, że opcji jest bez liku i każda nasza cecha wpisana w odpowiednie pole może posłużyć innym użytkownikom do znalezienia naszego profilu tak, jak my używamy ich w opcji „Szukaj”.

Mój wymarzony partner – tutaj możemy wybrać cechy wizualne i osobowe naszego wymarzonego partnera, nie wyłączając nawet tego jaką muzykę on lub ona lubi i jakie jest jej lub jego hobby. Tak wiele opcji sprawia, że w zasadzie nie warto wypełniać wszystkich, bo wtedy okazać się może, że nasz wymarzony partner nie istnieje, a 6 milionów użytkowników Sympatii to nie jest pewna liczba.

Aktywności – Teraz pozostaje widoczna na stronie głównej zakładka aktywności, której celem zdaje się być tylko zapełnienie treścią ekranu. Mamy tam takie opcje jak: Niedyskretne pytania, Wirtualny prezent, Dodali do Ulubionych (to samo, co na górnym pasku) i Moja aktywność. Same nazwy już mówią za siebie, a znikoma użyteczność tychże opcji sprawia, że nie są warte one nawet opisania, także przepraszamy, ale polecamy „odkryć” je samemu.

Ustawienia na portalu

W prawym górnym rogu, tuż obok przycisku „Zostań Premium”, widoczny dla nas będzie nasz awatar, przy którym będziemy mogli wybrać opcje edycji profilu, zmiany ustawień, włączenia usługi premium (a jakże!) i wylogowania się. Skupimy się jednak tutaj na ustawieniach, starając się ukazać te najważniejsze w oczach potencjalnego użytkownika.

Wiele z przedstawionych w zakładce ustawień opcji to ustawienia typowe dla tego typu portali, więc opisywanie tutaj możliwości zmiany adresu e-mail, hasła czy kwestii usunięcia konta byłoby zupełnie bez sensu. Sensownie jednak byłoby zauważyć, że w opcjach możemy odpłatnie otworzyć naszą portalową skrzynkę pocztową dla innych użytkowników czy też także odpłatnie zezwolić na wyświetlanie naszego profili tylko tym osobom, które posiadają zdjęcie. Z perspektywy użytkownika ceniącego sobie prywatność i święty spokój, istotna będzie informacja, że można uczynić swój profil przymkniętym, co oznacza, że będzie on widoczny tylko dla osób, które będą odpowiadały ustalonym przez nas preferencjom. Jak widać, najciekawsze opcje w ustawieniach są płatne, lecz nie przesądza to znacząco o wartości samego portalu.

Aplikacja mobilna

sympatia - aplikacja

Aplikacja od Sympatii została uruchomiona już w roku 2011. Jest bardzo przejrzysta w obsłudze i jej opcje nie dość, że zostały wyrażone za pomocą ikon, to także zostały podpisane – przy takim podejściu autorów nie może być mowy, żeby ktokolwiek się zgubił.

Aplikacja wygląda schludnie, posiada przyjemną i nowoczesną tonację kolorystyczną – zdecydowanie widać, że jest to produkt, do którego wizualnych aspektów mocno się przyłożono.

Funkcje rozmieszczone są na apce sensownie i nawet laicy w dziedzinie randkowania z użyciem aplikacji mobilnych łatwo sobie z nią poradzą. Tutaj także produkt zasługuje na pochwałę.

Niestety, w słoju miodu często znajdują się rzeczy psujące jego smak, a w przypadku aplikacji jest to jej działanie. Bardzo wielu użytkowników twierdzi, że każda nowa aktualizacja przynosi coraz bardziej toporną obsługę i coraz częstsze problemy ze stabilnością programu. O ile na Google Play opinie apki są w większości „średnie”, to w przypadku App Store oceny te są znacznie niższe. Możliwe, że jest do spowodowane rozbieżnością pomiędzy systemami operacyjnymi, jednak nie można wykluczyć, że problem znajduje się w jądrze samej aplikacji.

Czy warto pobrać ją na telefon lub tablet? Jeśli dobrze korzystało nam się z wersji na komputer, to równie dobrze poczujemy się z wersją mobilną. Należy mieć jednak na uwadze, że aplikacja posiada swoje problemy, jednak stosunkowo częste aktualizacje mogą je rozwiązać (albo pogłębić, kto wie?).


Sympatia Opinie



Sympatia – czy warto dołączyć?

sympatia - czy warto?

Coś już o portalu Sympatia wiemy: jak założyć na nim konto, jak wyglądają jego opcje i jakie są jego wady i zalety. Możemy teraz więc pokusić się o odpowiedź na zadane na wstępie pytanie: co sprawiło, że jest on tak popularny i czy warto do niego dołączyć?

Na początek zacznijmy od tego, że Sympatia jest to jeden z najstarszych portali spośród dostępnych na polskim rynku. Swoją działalność zaczął w czasach, gdy randki w sieci jeszcze raczkowały (mało kto wtedy miał dostęp do internetu), a standardowym pytaniem na podryw było „Przepraszam, która jest godzina?”, nie zaś puszczenie wirtualnego oczka czy wysłanie równie nierzeczywistego serduszka. Wieloletnia obecność na gruncie randkowym sprawiła, że portal ten niełatwo będzie wyrwać z korzeniami i dziś wielu osobom na hasło „portal randkowy” do głowy przychodzi Sympatia właśnie.

Z drugiej strony warto mieć na uwadze marketing Sympatii, która będąc ściśle powiązana z Onetem posiada dość pojemne kanały, którymi może dostarczać swoje treści. Zakładając konto pocztowe na rzeczonym portalu ciężko będzie żyć w nieświadomości istnienia Sympatii, co prędzej czy później musi się przełożyć utrwalenie jej w umysłach odbiorców. Nie bez znaczenia są rozpowszechnione w sieci piękne historie o stworzonych dzięki portalowi związkach – nie ma znaczenia, czy są autentyczne, grunt, że oddziałują na kolejne osoby.

Trzecią istotną kwestią jest jakość usług oferowanych przez Sympatię. Można zauważyć, że portal posiada więcej zalet niż wad. Nie musi to oczywiście przekładać się na jej efektywność (która jest mocno dyskusyjna), jednak nie sposób docenić rozmieszczenia zawartych na portalu opcji, które mimo kilku nonsensów zdają się być przemyślane. Co prawda jest to skutek wieloletniego rozwoju portalu, który w kilku aspektach powielił rozwiązania stosowane na innych witrynach, niemniej warto zauważyć, że wyszło to Sympatii na dobre.

sympatia - recenzja

Czy warto założyć konto na Sympatii? Każdy portal randkowy tworzony jest w największym stopniu przez jego społeczność – nie inaczej jest i tutaj. Jeśli brać pod uwagę interfejs i opcje premium, to Sympatia jest bardzo dobrym portalem, na którym można zaprezentować swoją osobę i znaleźć kogoś, kto będzie nam odpowiadał. Zupełnie inną kwestią jest, czy dana osoba zechce nam odpisać i pozwolić na lepsze poznanie. Opinie o Sympatii są mocno podzielone i wyrobienie o nim zdania może być nieco karkołomnym zadaniem. Celem niniejszego tekstu było przybliżenie użytkownikowi działania portalu i wierzymy, że cel ten został przez nas osiągnięty. Czytelnik i czytelniczka, którzy dotrwali do końca tekstu z pewnością posiadają własne zdanie na temat tego, czy chcą dołączyć do Sympatii, czy też nie. W każdym razie życzymy powodzenia i jak najszybszego znalezienia wymarzonej drugiej połówki.

Zalety

  • Łatwość założenia konta
  • Nie trzeba wypełniać długiej i skomplikowanej ankiety jak w przypadku np. eDarling; samo założenie konta nie jest procesem długotrwałym, jednak z czasem przyjdzie nam opisać nas samych nieco dokładniej – służyć ma to lepszemu dopasowaniu do nas innych użytkowników.
  • Duża liczba użytkowników
  • Na portalu założono ponad 6 milionów kont, co wydaje się być dużym sukcesem. Nawet jeśli przyjmiemy, że część z nich jest nieaktywna lub fałszywa, to i tak pozostaje całkiem spora liczba osób, z którymi nawiązać możemy znajomość.
  • Dokładne filtry
  • Jeśli chcemy znaleźć swoją drugą połówkę, to do dyspozycji mamy wiele opcji, dzięki którym będzie nam łatwiej odsiać profile, które nam nie odpowiadają. Wspomnieliśmy już, że im więcej danych przyszłego partnera wpisywać będziemy, tym trudniej będzie nam go znaleźć, ale kto nam próbować zabroni?
  • Społeczność
  • Być może jest zaleta trochę na wyrost, ale w porównaniu z Badoo profile na Sympatii wyglądają na trochę bardziej „ucywilizowane”. Zdecydowanie widać, że Sympatia celuje w większej mierze w parametry osobowościowe niż wizualne użytkowników, dlatego też profile na Sympatii nie wyglądają jakby były rozszerzeniem konta na Instagramie (choć takowe też się pojawiają).
  • Wiek osób zarejestrowanych
  • Sympatia działa dość długo na rynku i być może jest to przyczyną tego, że rozpiętość wiekowa użytkowników jest znacznie szersza niż w przypadku konkurencyjnego Badoo. Zdecydowanie łatwiej znaleźć tutaj osoby starsze, co z pewnością ma duże znacznie dla dojrzalszych internautów.
  • Pakiet premium
  • Dziwnym jest, żeby umieszczać płatną opcję jako zaletę jakiegokolwiek portalu, ale nie da się ukryć, że w porównaniu z konkurencją Sympatia nie jest tak nachalna w promowaniu swojej płatnej usługi, a jej cena nie powala z nóg i nie budzi krzyku z dna portfela. Jasne, specjaliści od marketingu Sympatii chętnie poznaliby numery kart użytkowników, ale w świecie internetowych finansów nie jest to nic nadzwyczaj szczególnego.

Wady

  • Niepotrzebne funkcje
  • Kilka z funkcji na portalu zdaje się być wciśniętych na siłę i jeśli ich obecność nikomu nie przeszkadza, to ich istnienie wciąż wydaje się być wadą. Wyglądają jakby były tylko po to, żeby zapełnić portal treścią, co trochę zaniża jego funkcjonalność.
  • Fałszywi użytkownicy
  • Prawie na sam koniec przedstawiamy wisienkę, która mogłaby zdobić niejeden randkowy tort. Każdy portal posiada swoich, nie uniknęła ich także Sympatia. Choć płeć jest tutaj bez znaczenia, to jednak dość często można spotkać na stronie „użytkowniczki”, które nie mogą pisać na Sympatii (limit jednej wiadomości dziennie), a które chętnie nam odpiszą na innej, konkretnej stronie. Takie osoby często jako pierwsze nas polubią, dlatego zakładka „Ulubieni” przedstawia niezbyt wysoką wartość.
  • Zostań z nami!
  • Założyliście konto premium, lecz dzień jego końca zbliża się wielkimi krokami? Wiecie co się wtedy stanie? Wasz profil będzie co rusz lubiany przez najpiękniejsze użytkowniczki i najprzystojniejszych użytkowników na portalu! Tak, cudem nazwać można sytuację, w której chwilę po otrzymaniu polubienia od atrakcyjnej osoby odkryjecie, że profilu zobaczyć nie można lub nie istnieje. Można by się zastanowić, czy nie ma to związku z zachęceniem nas do pozostania przy pakiecie premium, prawda? Cóż, Sympatia w tym wypadku nie odstaje od reszty innych portali randkowych i także tutaj tego typu prymitywna manipulacja znalazła swoje miejsce.