FWB, ONS z Tindera – co oznaczają te tajemnicze skróty?

Pobierasz na swój telefon Tindera lub inną aplikację randkową, czy też odpalasz laptopa i wchodzisz na stronę służącą w tym samym celu. Przeglądasz profile innych osób. Zwracasz uwagę na ich zdjęcia, na to ile mają lat, jak daleko od ciebie mieszkają. Zerkając na opis, zauważasz jednak sporo różnych, dziwnych skrótów. Co one oznaczają? Co oznacza FWB, a co oznacza ONS? Odpowiadamy!

W obecnych czasach portale czy też aplikacje randkowe są bardzo popularne i nie ma w tym oczywiście nic złego. Jest to świetny sposób na poznanie nowych osób, stworzenie związku czy nawet przyjaźni. Jeśli jednak nie szukasz niczego na stałe, a interesuje cię raczej niezobowiązująca relacja (dłuższa czy krótsza) nie musisz rezygnować z tej formy „randkowania”. Na Tinderze w opisie często znajdziesz np. „Tylko ONS” lub „Szukam kogoś do stworzenia relacji FWB”. Co to oznacza? Ta osoba nie chce tworzyć związku. Nie chce się emocjonalne angażować, chce czegoś na chwilę lub na jeden raz. Chce zwykłej przyjemności, płynącej z seksu. Czy jest to dobre rozwiązanie? Jak to wygląda w praktyce?

ONS – co to takiego? Co oznacza skrót ONS?

ONS to skrót od angielskich słów „One Night Stand”, czyli „przygoda na jedną noc”. Oczywiście chodzi tutaj o przygodę erotyczną. Schemat działania jest prosty. Piszecie do siebie, umawiacie się na konkretne miejsce oraz datę, spotykacie, oddajecie przyjemności i wracacie do domu jak gdyby nigdy nic. Jest to jednorazowe spotkanie i jednorazowa relacja, z której korzystają obie strony. Nigdy więcej się nie spotykacie, nigdy więcej się nie umawiacie. Zachowujecie się tak, jakbyście się nie znali. Również w momencie, w którym spotykacie się przez przypadek na ulicy, w klubie czy też w barze.

Skrót ONS w opisie np. na Tinderze powinien od razu dać ci do zrozumienia, że ta druga osoba nie szuka flirtu, nie chce dowiadywać się o twoim życiu za dużo informacji, nie chce prowadzić konwersacji przez kilka godzin, dni czy nawet tygodni. Najczęściej, kilka chwil po zmatchowaniu otrzymasz gorące, nagie fotki, a kolejne wiadomości będą polegały na wzajemnym nakręcaniu się. Całą ideą jest rozgrzanie osoby po drugiej stronie ekranu do czerwoności. Ma to oczywiście swój cel. Na spotkanie przychodzicie już tak podnieceni, że właściwie cała rozmowa czy konwersacja jest zbędna. Czasem rzucicie się na siebie, od razu po zamknięciu drzwi, a czasem wypijecie drinka czy dwa na rozluźnienie.

W relacji ONS nie liczy się charakter. Nie liczy się to, czy dobrze wam się ze sobą rozmawia lub czy pasujecie do siebie. Liczy się tylko i wyłącznie wygląd zewnętrzny oraz to czy ta druga osoba pociąga was fizycznie. Na ONS nie musicie się także obawiać o reakcję partnera lub partnerki, jeśli macie jakiś fetysz czy fantazję erotyczną, której chcielibyście spróbować. W końcu, jeśli nigdy więcej się nie zobaczycie to, co macie do stracenia, prawda? ONS może ci więc przynieść wiele dobrego, a także pozwolić na przetestowanie nowych rzeczy.

Czy One Night Stand (ONS) to dobre rozwiązanie?

Jeśli zastanawiasz się, czy ONS to dobre rozwiązanie dla ciebie, warto, abyś odpowiedział, sam przed sobą na kilka pytań. Czy jesteś w stanie pójść do łóżka z kimś, z kim nic cię nie łączy? Czy nie masz żadnych obaw przed „obnażeniem” się przed osobą obcą? Czy nie będą gnębić cię wyrzuty sumienia?

Oczywiście w ONS nie ma nic złego, o ile obie ze stron oczekują tego samego, chcą tego samego i dążą do tego samego. Należy pamiętać, że zaciągnięcie kogoś do łóżka pod pretekstem „stałego związku” czy „dłuższej relacji”, a następnie zablokowanie tej osoby na profilu randkowym po stosunku i szukanie nowej ofiary to nie ONS, a zwykłe wykorzystywanie. Jeśli chcesz nawiązywać tego typu znajomości, powiadom o tym od razu. Z pewnością zmniejszy to twoją liczbę matchy, na standardowych portalach/aplikacjach randkowych jak Tinder czy Badoo, ale przynajmniej te osoby, które przesuną w prawo, wiedzą czego się spodziewać i czego oczekiwać. Dla ciebie jest to również lepsza opcja, jako że nie marnujesz czasu na pisanie z kimś, kto szuka czegoś zupełnie innego.

Co oznacza skrót FWB? FWB – co to takiego?

FWB to coś zupełnie innego niż ONS. FWB to pierwsze litery od angielskiego zwrotu „friends with benefits” – przyjaciele z korzyściami. Oczywiście chodzi tutaj o korzyści seksualne. Inne określenia na FWB to np. sex friends, fuck buddies, seks przyjaciele itp. Wszystkie jednak mówią o tym samym. Relacja FWB różni się od ONS, ponieważ tutaj, pomiędzy dwoma osobami dochodzi do stworzenia więzi. Nie jest to więź emocjonalna, a seksualna, ponieważ spotykają się one regularnie. To jednak niejedyna różnica pomiędzy ONS a FWB. Co jeszcze warto podkreślić?

Jak już wcześniej wspominaliśmy FWB, czyli friends with benefits oznacza przyjaciół z korzyściami. Korzyści to oczywiście seks, a przyjaciele to sprawa oczywista. W relacji FWB element przyjaźni jest dość spory, jednak zależny oczywiście od dwóch stron. Zazwyczaj nie wygląda to tak, że dwie osoby rzucają się na siebie trzy sekundy po tym, jak jedna przekroczy próg drzwi. Często w takiej relacji wychodzi się wspólnie na piwo czy na drinka, chodzi się wspólnie na zakupy czy nawet do kawiarni. To, na co sobie pozwolicie i jak daleko pozwolicie sobie zajść, zależy już tylko od was.

FWB to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie są gotowe się wiązać na stałe. Są to relacje koleżeńskie/przyjacielskie, ale lądujecie pod jedną kołdrą. Nie ma w tym oczywiście nic złego, dopóki obie osoby się na to zgadzają. Z pewnością nie jest to relacja dla każdego. Często spotyka się osoby w takiej relacji, gdzie jedna ze stron, prędzej czy później zakochuje się w tej drugiej. Dość popularnym zjawiskiem jest też to, że taka relacja przeradza się w związek, mimo że główne założenie FWB wyklucza coś takiego.

Freinds With Benefits (FWB) czy One Night Stand (ONS) – co jest lepsze?

Zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie lepsze? FWB czy może ONS? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależne jest od ciebie i od tego, czego oczekujesz od partnera czy partnerki. ONS z pewnością jest szybsze i prostsze. Spotykacie się tylko raz i nigdy więcej się nie umawiacie. Może się jednak okazać, że ONS przerodzi się w FWB i vice versa. W obu tych układach najważniejsza jest jednak szczerość wobec samego siebie oraz drugiej osoby.

Kluczem do sukcesu jest komunikacja oraz zrozumienie. Jeśli czujesz, że zbyt angażujesz się w FWB i w twojej głowie i sercu pojawiają się uczucia, zakomunikuj to wprost drugiej osobie. Nie ma sensu tego skrywać. Prędzej czy później i tak wyjdzie to na jaw, a ty skończysz ze złamanym sercem i stracisz bliską ci osobę. To, jaki wpływ ma ONS czy FWB na relacje międzyludzkie i same osoby, które w nich żyją, odstawimy na bok, albowiem tutaj kluczową rolę gra charakter i podejście do życia obu osób. Jeśli seks jest dla ciebie zwykłą fizyczną przyjemnością, FWB czy ONS idealnie się dla ciebie sprawdzi, jeśli natomiast potrzebujesz emocjonalnej więzi lub taką tworzysz w swojej głowie po stosunku, nie decyduj się na taki układ.