Buziak.pl - Opinie, Wady i Zalety. Czy warto?

Nareszcie! Wyrażenie optymizmu już na samym wstępie może być przejawem przesadnego optymizmu, ale co byście powiedzieli na portal randkowy, który już na starcie daje wam czasową możliwość korzystania z opcji premium? Kto jak kto, ale właściciele serwisu Buziak.pl wiedzą jak zachęcić do siebie potencjalnych klientów. Opcja premium jest dostępna za darmo dla mężczyzn przez pewien czas, lecz dla kobiet jest… zupełnie darmowa! Mógłby ktoś się na to obruszyć, ale zaraz: każdy portal może ustalać własne zasady.

Buziak to swojsko brzmiący serwis, który może nie jest jeszcze tak popularny jak inne portale randkowe (szczególnie ta zagraniczne), ale zdawać się może, że jest to tylko kwestia czasu – darmowy okres, w którym można w pełni poznać funkcjonalność portalu z pewnością zadziała jak magnes. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu, co nowym użytkownikom zaoferować może Buziak, sprawdzić jego wszystkie funkcje i spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy ten niepozorny portal może być dobrym miejscem do znalezienia drugiej połówki. Zatem nie przedłużając, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury naszej recenzji!

Rejestracja i logowanie w serwisie

Buziak - rejestracja

Nie można zacząć przygody z żadnym portalem randkowym od czegokolwiek innego niż od rejestracji. Nie inaczej jest w przypadku Buziaka, z którym założenie własnego profilu nie jest procesem specjalnie czasochłonnym. Co musimy wypełnić, żeby móc zacząć korzystanie z portalu?

Jeśli wejdziemy na stronę portalu za pomocą wyszukiwarki, do naszej dyspozycji zostanie oddane małe okno, w którym możemy wpisać niezbędne do rejestracji dane. Ich wypełnienie pozwoli nam zajrzeć na stronę, ale tylko na chwilę. Po chwili będziemy musieli zarejestrować się już na serio we właściwym oknie.

Jeśli chodzi o dane, to wpisujemy naszą płeć, login, hasło, e-mail, kraj oraz datę urodzenia – standardowe pytania, które spotkać można wszędzie indziej. Nie musimy nawet potwierdzać adresu e-mail, by zacząć korzystać z portalu.

Ważne: konto premium jest dostępne tylko dla tych osób, które zamieszczą swoje zdjęcie i przejdzie ono pomyślnie moderację. Moderacja może chwilę potrwać.

Jak to jest z tym Buziakiem?

Buziak - funkcje

Jeśli nasze konto zostało zaakceptowane, możemy już przyjrzeć się portalowi. Zacznijmy od oprawy graficznej, która jest dosyć zachowawcza w barwach, ale za to bardzo rozbudowana w treści. Nie sposób znaleźć tutaj masy grafik i kontrastujących ze sobą kolorów. Zdecydowanie więcej zamieszczono na stronie głównej Buziaka, ale to nie sam wygląd portalu jest głównym daniem, ale możliwość poznania na nim interesujących osób. Serwis zdecydowanie skupia się na opcjach, których jest całkiem sporo.

Jak wygląda interfejs portalu? Jeśli chodzi o przyciski i wszelkiego rodzaju ikony, to są one rozmieszczone poprawnie i zachowują sensowne ułożenie. W nasze ręce zostają oddane dwa podstawowe „paski” opcji: poziomy na górze służy do wyszukiwania osób, pionowy poniżej naszego zdjęcia do zarządzania kontem i pełnego korzystania z możliwości oferowanych przez portal. W pierwszej kolejności skupimy się na opcjach „pionowych”, następnie przejdziemy do metod wyszukiwania wymarzonej drugiej połówki.

Lista narzędzi, z których można korzystać (a nawet trzeba) podczas użytkowania portalu prezentuje się następująco:

Mój profil – pod tą zakładką znajdziemy wszelkie dane dotyczące naszego profilu, zdjęcia oraz możliwość zmiany informacji i dodania nowych o nas samych. Określamy kogo szukamy, jak wyglądamy i kim jesteśmy. Standardowe opcje profilowe, bardzo dokładne zresztą. Nic, co nie mogłoby się nie znaleźć na jakimkolwiek portalu randkowym.

Moja poczta – historia wysłanych i odebranych wiadomości, która jest dosyć rozbudowana i podzielona na kilka sekcji. Użytkownicy Buziaka mogą wysyłać sobie uśmiechy, prośby i -a jakże! – buziaki. Poczta przypomina swoim wyglądem klasyczną pocztę e-mail z podziałem na wiadomości wysłane i otrzymane. Można rzec, że jest to dosyć oryginalne, ale też nieco… staroświeckie. Oczywiście, wciąż dostępny jest zwykły czat, więc jeśli ktoś wyobrażał sobie komunikację sprzed potopu, to można jej uniknąć.

Konto Premium – tutaj możemy zakupić pakiet premium w kilku dostępnych wariantach. Ekipa tworząca portal Buziak podeszła do sprawy całkiem przyjemnie i dokładnie naświetliła powody, dla których warto założyć konto premium oraz przejrzyście uzasadniła istnienie płatnych pakietów, do których jeszcze wrócimy.

Moje zdjęcia – dział, w którym znajdziemy zamieszczone przez nas fotografie. Fotografie na Buziaku podlegają ocenie przez innych użytkowników, jednak możemy tę opcję wyłączyć, jeśli nie chcemy, by były komentowane albo przeliczane na gwiazdki (maksymalnie 10). Każde zamieszczone zdjęcie posiada swoją średnią ocen i ilość wyświetleń oraz możliwość obejrzenia profilu oceniającej osoby. Co dosyć istotne, nie możemy pobrać fotografii z innego portalu społecznościowego – do dyspozycji mamy tylko wybranie z komputera lub użycie kamerki internetowej.

Moje prywatne zdjęcia – miejsce, w którym trzymać można zdjęcia noszące charakter niepubliczny. Gdy zechcemy, możemy je udostępnić odpowiadającym nam osobom, które o nie poprosiły.

Moje filmiki – Buziak nie zasnął i na jego stronie także można zamieszczać filmiki nie tylko przedstawiające nas samych, ale też wszystkie inne – ot, taki maleńki YouTube.

Moje kontakty – gdy poznajemy nowe osoby, możemy dołączyć je do kontaktów. Tutaj znajdziemy ich listę.

Kto mnie dodał – jeśli dostaliśmy polubienie (standard portali randkowych), to w tym miejscu znajdziemy listę osób, od których je otrzymaliśmy.

Kto mnie odwiedził – cóż, nazwa mówi sama za siebie i tak, jest to lista osób, które odwiedziły nasz profil.

Czarna lista – często jedna z najprzydatniejszych opcji na portalach randkowych. Jeśli ktoś w stosunku do nas zachowuje się niewłaściwie, wysyłamy go do Buziakowego więzienia, z którego dręczyć nas dłużej nie będzie.

Ustawienia – nie ma co się rozwodzić zbytnio nad ustawaniami portalu Buziak, bowiem nie odbiegają od norm innych portali randkowych. Zaznaczamy lub wyłączamy wybrane opcje otrzymywania wiadomości, zawieszamy konto lub je usuwamy, gdy najdzie nas ochota.

Twoje sugestie – administratorzy Buziaka zdają się dbać o dobre relacje ze swoimi użytkownikami i rozwój portalu, co widać po rzeczonej opcji. Możemy napisać w wiadomości wszystko to, co nie podoba się nam w portalu i co chcielibyśmy zmienić.

Test na miłość – Buziak nie mógł być gorszy od eDarling i także zamieścił na swoich łamach test. O ile ekipa z Berlina postawiła na osobowość, ludzie z Buziaka pytają o miłość. Test służyć ma lepszemu dopasowaniu użytkowników do siebie, lecz trzeba uczciwie przyznać, że nie jest jakoś nachalnie promowany i znajduje się na samym dole listy narzędzi portalu. Samych pytań jest równo 50.

No dobra, wiemy już jakie funkcje udostępnia nam portal, teraz zobaczmy jak możemy znaleźć bratnią duszę.

Moje konto – zakładka, w której wpisać możemy nasze imię (nick na portalu nie jest traktowany jako zamiennik imienia), krótki opis oraz opis nieco dłuższy. Buziak jako jeden z nielicznych portali randkowych potrafił zareagować na notoryczne reklamy w opisach i stanowczo zabronił zamieszczania w nich danych kontaktowych (za wyjątkiem prywatnych wiadomości). Miało to wszystko na celu usunięcie z portalu fałszywych profili i najwyraźniej zadziałało, gdyż ciężko na nie tutaj trafić. Potwierdzić możemy w dalszym ciągu czego szukamy i raz jeszcze zaktualizować nasze dane osobowe, gdyby się one zmieniły (lub gdy nie jesteśmy do końca szczerzy).

Szukaj – Buziak podchodzi bardzo konkretnie do kwestii szukania drugiej połówki i jeśli nie znajdziemy za jego pośrednictwem miłości, to może odwiedzą nas przybysze z innych planet – tyle parametrów wpisać możemy w filtry! Mowa tu oczywiście o wyszukiwaniu zaawansowanym, chociaż proste wyszukiwanie nie jest zbytnio ubogie. Wpisujemy kraj (sic!), województwo i miasto, z którego chcielibyśmy kogoś poznać. Dodajemy do tego promień poszukiwań (mamy w administracji członka NASA), płeć, wiek i… wzrost! Czy ostatni parametr jest rzeczywiście tak ważny – tego nie wiemy, podobnie jak tego, dlaczego znalazł się w wyszukiwaniu „prostym”. Aha, można jeszcze filtrować po istnieniu zdjęć użytkowników (co jest dosyć istotne, gdyż profile bez zdjęć są na Buziaku bardzo popularne). Jeszcze tylko słowo na temat wyszukiwania zaawansowanego: im więcej wpiszecie, tym mniej znajdziecie.

Oceniaj – autorzy Buziaka postanowili rozwinąć znane z innych portali randkowych rozwiązanie i wprowadzili własny system oceniania zdjęć. Jest on z pewnością niezbyt skomplikowany, ale zasługuje na wspomnienie ze wglądu na pewne odmienności. Gdy wybierzemy opcję „Oceniaj”, naszym oczom ukaże się losowo wybrane zdjęcie któregoś z użytkowników portalu. Portal podszedł do sprawy bardzo ciekawie, bowiem niezależnie od naszej płci możemy oceniać zdjęcia kobiet, mężczyzn lub wszystkich razem – większość portali raczej każe nam przed taka zabawą zmienić preferencje seksualne, gdy tutaj dostajemy to od razu. Drugim ciekawym akcentem Buziaka jest to, że zdjęcia oceniane są w skali od 1 do 10 (lub 0, jeśli zignorujemy obraz) i na podstawie not wyliczana jest średnia ocen widoczna pod fotografią. Wspomniano już, że możemy wyłączyć opcję oceniania naszych zdjęć, także bez naszej zgody w tym dziale się one nie pojawią.

Filmy – YouTube w wersji lite. Opcja ta jest tak mało znacząca, że w zasadzie nie wiadomo po co została umieszczona. Filmy nie są pogrupowane tematycznie i mogą zawierać dowolne ogólnie przyjęte treści. Wielu użytkowników narzeka, że nie można ich odtworzyć, co jeszcze bardziej zaniża wartość zakładki.

Dopasowania partnerskie – nie wiedzieć czemu, ale chyba najważniejsza funkcja portalu została nazwana w taki sposób, jakby był związana z biznesem (programy partnerskie itd.). Dodajmy do tego, że jest na samym końcu. Co jednak znaleźć możemy pod tym dziwnym tytułem? W dużej mierze to samo, co pod przyciskiem „Szukaj”: można ustalić kryteria wiekowe i promień poszukiwań. Główną wartością jednak są profile użytkowników, które zdaniem algorytmów powinny być nam bliskie. Temat profili to jednak tekst na oddzielny nagłówek, warto jednak wspomnieć, że znajdziemy tu listę ze zdjęciami i krótkie charakterystyki użytkowników (wiek, miejsce zamieszkania, znak zodiaku) oraz ikony służące do komunikacji (wyślij wiadomość, buziaka czy co tam chcecie).

Jak widać z powyższego opisu, portalu Buziak prezentuje usługi typowe dla tego typu serwisów, które nie wyróżniają się szczególnie na tle konkurencji. Tym, co wyróżnia Buziaka jest fakt, że konto premium dla Pań jest zupełnie darmowe, a i Panowie przez pewien czas mogą nie płacić. Jak długo potrwa to eldorado? – tego przewidzieć nie można. Spróbujemy więc za chwilę scharakteryzować nieco społeczność Buziaka i sprawdźmy, czy darmowe konta są rzeczywiście wyznacznikiem jakości.

Profile na Buziak.pl

Darmowość dla znacznej grupy użytkowników jakiegokolwiek portalu to z pewnością skuteczny sposób na przyciągnięcie rzeszy użytkowników. Autorzy o tym wiedzieli, stąd darmowe konta dla kobiet. Mimo rosnącej popularności, portal wciąż nie jest jeszcze bardzo „zamieszkany” i nie ma na nim zawrotnej ilości użytkowników. Nie jest to jednak wadą, wszak przy swojej obecnej polityce z pewnością rozwinie skrzydła. Przyjrzymy się tutaj dokładniej profilom i pewnej dziwnej przypadłości z nimi związanej.

Gdy rozpoczęliśmy poszukiwania partnera do związku lub rozmowy poprzez opcje „Szukaj” lub „Dopasowania partnerskie”, to może szybko się okazać, że trochę one potrwają, szczególnie jeśli w filtrach nie zaznaczyliśmy opcji wymogu zdjęcia. Na portalu jest cała masa użytkowników, którzy nie posiadają swojej fotografii. Jasne, zdjęcie nie jest wymogiem, ale mocno ogranicza to możliwości poznania drugiej osoby – każdy lubi przecież od razu zobaczyć z kim pisze. Wiadomo, że poza osobowością liczy się także wygląd. Tutaj wygląda to dosyć dziwnie i jeśli zechcemy zobaczyć tylko profile ze zdjęciem, to nasz wybór zostanie drastycznie ograniczony.

Buziak to nie tylko profile bez zdjęć, ale też kilka całkiem dobrych rozwiązań. Jako pierwsze można wymienić opcję komentowania zdjęć każdego użytkownika – w sekcji „Oceniaj” tylko przyznawaliśmy gwiazdki, tutaj możemy napisać parę słów od siebie, chociaż opcja gwiazdek nadal jest dostępna. Co prawda większość użytkowników, szczególnie mężczyzn, komentuje fotografie emotikonami, ale dla bardziej kreatywnych osób może być to okazja do skomplementowania. Opcję tę można wyłączyć wedle uznania.

Spodobał nam się ktoś? Możemy do danej osoby napisać, wysłać uśmiech i całusa oraz dodać do kontaktów i poczatować. Jest dużo opcji na nawiązanie kontaktu i są one niewątpliwymi zaletami.

Obok każdego profilu ukazane zostają szczegółowe dane dotyczące osoby z nim związanej.

Podsumowując temat profili, widać w nich pewną inwencję twórczą autorów Buziaka i nie tak dużą wtórność jak w przypadku bardziej popularnych serwisów jak Badoo czy Twoo. Jeśli najważniejsze aspekty zostały już naświetlone, możemy teraz przejść do zalet i wad serwisu Buziak oraz ostatecznie krótko go podsumować.


Buziak.pl OpinieBuziak.pl – Werdykt

Bierzcie i korzystajcie z Buziaka wszyscy! – tak, autorzy zdecydowanie wiedzieli co robią oferując darmowe pakiety premium swoim użytkownikom. Portal ten nie będąc jeszcze na szczycie popularności, swoim sposobem promocji szybko się do niego zbliży. Choć jest bogaty w treść i stosuje dość ciekawe rozwiązania, to należy zawsze pamiętać, że motorem każdego serwisu są jego użytkownicy. Nie ma ich jeszcze zbyt wielu, lecz jeśli Buziak utrzyma się na dobrej drodze, którą obrał, to szybko ich pula będzie się zwiększać. Czy warto założyć konto na Buziaku? Tak, choćby tylko na chwilę, by zobaczyć jak wygląda. Portal nie jest inwazyjny i nie będzie zalewał nas ofertami pakietów premium na każdym kroku, także nie poczujemy się jak chodzące portfele, z których ktoś chce wyciągnąć pieniądze. Tak czy owak, decyzja należy do czytelników, którzy na pewno posiadają już własną opinię na temat Buziaka.

Zalety

 • Darmowość
 • Buziak jest darmowy w wersji premium dla kobiet i przez pewien czas także dla mężczyzn. Jest to zaleta trudna do podważenia, gdyż wiele portali słono każe sobie płacić za swoje usługi. Buziak jasno stawia sprawę i pozwala wypróbować się każdemu – decyzja o tym, czy się zostanie zależy już od samych użytkowników.
 • Cena
 • Jeśli Panom spodoba się portal i uznają go za dobry punkt wyjścia do znalezienia interesującej osoby, to mogą wykupić pakiet premium albo VIP w cenie, która nie zwala z nóg. Niestety, istnieje pewna niedogodność związana z płatnościami i jeśli pakiety premium li VIP są rzeczywiście tanie, to tylko przy płatności kartą albo przelewem. Płacąc za pomocą telefonu zapłacimy jak za… nie, chyba zboże jest tańsze! Jeśli chce się przedłużyć przygodę z serwisem, to powinno się kupić pakiet dłuższy niż 5 lub 7 dni (czyli takie, za które zapłacimy SMS-em).
 • Mała ilość fałszywych kont
 • Portal randkowy Buziak.pl nie jest jeszcze tak popularny jak np. Sympatia, dlatego też nie zadomowiła się na nim „społeczność”, której jedynym celem jest reklamowanie innych stron randkowych. Nawet w opisach zabronione jest używanie jakichkolwiek danych kontaktowych, co nie dość, że ogranicza aspekt reklamowy, to jeszcze redukuje zjawisko prostytucji.
 • Naturalność
 • Zwykle recenzując portal randkowy nie bierzemy pod uwagę jego społeczności (jeśli już, to tylko w istotnych przypadkach), ale w przypadku Buziaka nie da się nie zauważyć, że jego użytkownicy są bardziej naturalni i rzeczywiście szukają kogoś do związku lub rozmowy. Portal nie wygląda jak rozwinięcie Instagrama i nie ma na nim zbyt wielu osób w wystudiowanych pozach i sztucznymi życiorysami. Zapewne wraz z rosnącą popularnością się to zmieni na gorsze, ale póki co jest to rzadko spotykana cecha na portalu randkowym.

Wady

 • Zasięg
 • Jest to wada, ale tylko czasowa. Buziak.pl nie jest jeszcze tak popularny jak konkurencja, więc siłą rzeczy jego użytkowników jest mniej. Wraz z rozwojem serwisu zapewne będzie osób przybywać, jednak na chwilę obecną znalezienie na nim drugiej połówki może być trochę utrudnione.
 • Profile bez zdjęć
 • Dziwna to przypadłość, ale wiele osób na portalu nie posiada fotografii lub są one ukryte. Przy małej ilości użytkowników profile bez zdjęć mocno zaniżają szanse na znalezienie… kogokolwiek!
 • Filmy
 • Naszym zdaniem zupełnie niepotrzebny dział, który nic nie wnosi i często nie działa. Gdyby to były jeszcze filmiki z użytkownikami…